Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ispisana istorija * Ispisana istorija * Sa metkom u cijevi čekao Jabučanina * Tužilaštvo da ispita ko je nudio 21 milion * Nezakonito upisana 54 polaznika akademije? * Zatvorena škola, zaražena četiri nastavnika i učenik * Firmu vrijednu 14 miliona kupio za 800 hiljada eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slavka Bošković, v.d. predsjednika Sindikata prosvjete:
– Nastavnici su primorani da sami kupuju kvalitetne zaštitne maske kako se ne bi inficiranli ili bolest prenijeli učenicima, jer je Ministarstvo prosvjete obezbijedilo samo platnene maske.

Vic Dana :)

Učiteljica:
- Kada kažem da sam BILA LIJEPA, a to je prošlo vrijeme, a kada kažem LIJEPA SAM, to je što, Perice?
Perica:
- To je šala, učiteljice.


- Kako je juče završila tvoja svađa sa ženom?
- Dopuzala je do mene na koljenima.
- Nemoguće! I što je rekla?
- Rekla je: Izlazi ispod kreveta da ti ja ne dođem tamo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor - datum: 2020-12-04 LJEKOVITA PRIRODA
Žalfija Žalfija - prirodni antiseptik i antibiotik
Dan - novi portal
Koliki je žalfija imala značaj u istoriji i koliko je njena ljekovitost cijenjena, govori nam podatak da je njeno uzgajanje bilo zakonom obavezno. Naime, Karlo Veliki, Franački kralj i kralj Italije zakonom je regulisao uzgajanje žalfije. Kada mu je predočeno kolika je ljekovitost i zdravstveni značaj žalfije, u šta se kasnije i sam uvjerio izliječivši se od ozbiljne bolesti, naredio je svim manastirima da moraju uzgajati ljekovito bilje od kojih će na prvom mjestu biti žalfija. Ljekovitost žalfije je dakle prepoznata još u srednjem vijeku kada je Evropa u pitanju, mada istočna medicina ljekovitost ove biljke prepoznaje stolećima prije nove ere.

Žalfija odnosno Salvia officinalis je eterična, raskošna, ljekovita i mediteranska biljka koja se vjekovima gaji zbog svojih ljekovitih svojstava. U našem narodu je poznata pod raznim imenima, kadulja, kaloper, kalaver, džiger-trava, kuš, slavulja itd. Listovi i cvjetovi se skupljaju u periodu maj – jul, biljka je izrazitog mirisa a ukus je gorko – ljut. Žafijom su liječena najteža oboljenja prije nastanka antibiotika, pa bi se moglo reći da je bila jedini spas u tim slučajevima. Pripremala se i koristila na različite načine. Koristila se u svježem i suvom stanju, cijedila se i pravilo se eterično ulje od nje, kuvao se čaj od žalfije, žvakala se svježa kod zubobolje i oboljelih desni, previjala na rane i povrede dobijene u borbama. Njena izuzetna ljekovitost, obzirom da je jedan od najjačih prirodnih antibiotika, anitimikotika i anstiseptika, svrstava i danas žalfiju na prvo mjesto, kao kraljicu među ljekovitim biljem.

Upotreba žalfije

Obzirom da je današnja farmaceutska industrija izuzetno napredna, sve blagodeti zalfije se maksimalno iscrpljuju, a dalja ispitivanja pokazuju da se u žalfiji kriju i odgovori na pitanja kod kojih konvencionalna medicina još uvijek nije dala odgovore.

Specijalnim procesima iz ove čarobne biljke izdvajaju se ljekoviti sastojci koji se kasnije koriste za proizvodnju raznovrsnih ljekova, sprejeva, pastila, vodica za ispiranje usta, sapuna, krema, pasti za zube, čajeva, eteričnih ulja pa čak i parfema u kozmetologiji.

Naučnici danas ispituju uticaj žalfije na pamćenje i korišćenje njene ljekovitosti u liječenju Alchajmerove bolesti. Prirodna medicina vjeruje da ljekovita svojstva žalfije iako su brojna, još uvijek nisu u potpunosti ispitana.

Prirodnjaci i travari spremaju specijalno vino od žalfije koje služi za oporavak od najtežih bolesti. U dva litra kvalitetnog crnog vina stavi se oko 30 grama suve žalfije, sve se prokuva i ostavi da se ohladi. U tako ohlađen napitak doda se i med. Pa se pije u malim količinama. Ovaj eleksir koristio se na srednjevjekovnim dvorovima i liječio je najteža oboljenja.

Žafija se još koristi u kulinarstvu, a obzirom da ima izrazito antimikrobno dejstvo, žalfija se koristi i protiv pretjeranog znojenja.

Žalfija ljekovitost

Možemo slobodno reći da žalfija spada u najljekovitije biljke na svijetu. Divlja žalfija i danas raste na obroncima planina i teško je dostupna, međutim, pitoma žalfija je tako prilagođena da uspijeva na balkonima u saksijama i vrtovima širom svijeta tako da je dostupna gotovo svima a ono što je čini posebnom je sigurno njeno antibakterijsko, antimikrobno, antiseptično i antimikotično dejstvo. Širok je spektar patogenih organizama koje ova biljka uništava pa se stoga koristi u liječenju upornih bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija grla, bešike, crijeva, bubrega itd. Ono što je takođe karakteristično je to da žalfija ne stvara rezistenciju kao što je slučaj sa sintetičkim antibioticima. Treba je uzimati, dozirano, po potrebi i uz savjet stručnog lica. Nije preporučljiva za trudnice, doilje i epileptičare.

Upotreba čaja od žalfije u liječenju

Žalfija kao lijek koristi se u svim oblicima i svi djelovi biljke mogu biti upotrijebljeni u zavisnosti od oboljenja koje se liječi. Dakle suva, svježa, kao čaj, kao oblog, za ispiranje, žvakanje, cvijet, list a ponekad i korijen, žalfija je ljekovita sva, a najčešće se koristi list i cvijet za prirpemu čaja. Čaj je najkorišćeniji lijek od žalfije i predstavlja moćno sredstvo za liječenje velikog broja oboljenja. Kao što smo rekli zbog svog specifičnog djelovanja žalfija kao lijek ili kao pomoćna-dodatna terapija može se koristiti u gotovo svim situacijama. Čaj od žalfije se ne preporučuje jedino maloj djeci starosti do godine dana, doiljama, trudnicama i epileptičarima, a takođe nije preporučljivo koristiti je u dugom vremenskom intervalu kako ne bi došlo do konvulzija – frasova.

Eterično ulje žalfije dodato u šampon sprečava nastanak peruti. Možete ga dodavati u kupke i kreme za lice. Koristi se za njegu masne kože jer reguliše lučenje suvišne masnoće. Osim kod seboroične, veoma je pogodno i za njegu suve i ispucale kože. Takođe veoma je cijenjeno etrično ulje u terapiji ekcema, dermatitisa i psorijaze. Pomaže kod opekotina i regeneriše stare ožiljke.

Preventivno djeluje kod paradentoze i krvarenja desni. U tom slučaju nekoliko minuta masirati desni uljem od žalfije. Pomaže kod zubobolje i lošeg zadaha. U aromaterapiji se koristi kao ulje koje eliminiše umor i nervozu.

Kao oblog žalfija se koristi za liječenje:

Promuklosti i bolova u grlu

Dezinfekciju rana i kožnih čireva

Ubrzava zarastanje posjekotina i ogrebotina

Zaustavljanje krvarenje

Kod pretjeranog znojenja i protiv neprijatnih mirisa

Kožnih bolesti, osipa, alergija, ujeda insekata

Protiv herpesa

Za liječenje bolnih proširenih vena i kapilara

Kod seboroične kože

Priredila:A.Š.

Čaj od žalfije

Čaj od žalfije se priprema tako što se jedna kašika suve žalfije stavi u 2.5 dcl hladne vode i ostavi da se zagrije do ključanja. Zatim se čaj skloni sa ringle, poklopi i ostavi da stoji pola sata. Procijediti i piti dva do tri puta dnevno. Čaj je potrebno uvijek svjež pripremiti. Nije preporučljivo koristiti je dugo u neograničenim količinama. Jer kao i svako ljekovito sredstvo žalfija ima veliku snagu ako se koristi kako treba, ali može imati i neželjena dejstva ukoliko se koristi neprimjereno.

Pored čaja za piće važno je pomenuti da se žalfija može koristiti kao sredstvo za ispiranje i za obloge. Žalfija za ispiranje grla i usta se najčešće koristi zbog bolova u grlu ili problema sa desnima, ali može pomoći i kod zubobolje, neprijatnog zadaha i drugih problema u ovoj regiji.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"